Staff Members

  MS Staff Members 2021-2022

School Rector

Msgr. Chady Bou Habib

Principal

Dr. Christiane Jaatour

Assistant Principal

Miss Nada Sawaya

Chaplain

Fr. Mansour Zaidan

Secretary

Mrs. Aline Asmar

Secretary

Mrs. Jihane Zoghby

Secretary

Mrs. Linda Aoun

Nurse

Mrs. Rita Nahed

Psychologist

Mrs. Carla Hage

Social worker

Mrs. Maria Araktanji

 

Teachers / Staff

Name

Subjects

Classes

Office Hours

Abdallah Hanane

Arabic

7 B,E,F

Monday 9:40 am " 10:30 am

Abi Rached Ghady

French

7 B,D,E - 9 B,F +1 Section Oral Grade
7 A

Wednesday 11:40 am " 12:30 pm

Abou Khalifeh Sandy

English

7 E - 9 E,F

Monday 9:40 am " 10:30 am

Akiki Ziad

Arabic
Head of Department

9 A

Friday 9:40 am " 10:30 am

Akiki  George

Physical Education

7 A,B,C,D,E,F - 8 A,B,C,D,E,F -
9 A,B,C,D,E,F

Monday 10:50 am " 11:40 am

Attallah Rita

English

7 D - 8 D,F

Wednesday 2:00 pm " 2:50 pm

Ayache  Sarah

Math

9 E,F

Tuesday 10:50 am " 11:40 am

Bassoul  Mirna

Math

7 C,E - 8 A,D

Monday 8:50 am " 9:40 am

Beaini  Rita

English

7 F - 9 C,D

Tuesday 11:40 am " 12:30 pm

Efram Nadine

Arabic

8 A,D - 9C

Tuesday 12:30 pm " 1:00 pm

Eid Christelle

Movie Making

7 A,B,C,D,E,F - 8 A,B,C,D,E,F - 9 A,B,C,D,E,F

Tuesday 9:40 am " 10:30 am

El Haiby Vanessa

English
Coordinator

8 C - 9 A,B

Tuesday 12:30 pm " 1:10 pm

El Khoury  Rabih

Social Studies

Hist.  9 B,D
Geo. 7 B,C,F - 8 A,C - 9 A,C
Civ. 7 C,D - 8 B,D - 9 E,F

Wednesday 8:00 am " 8:50 am

El Sayegh Raghide

French

8 A + 2 sections oral 8 E,F

Monday 10:50 am " 11:40 pm

Elias Charbel

Chemistry & Physics

Chemistry 7A,B - 8B,E
Physics 7B,C,F -  8 C,D,F

Monday 9:40 am " 10:30 am

Farah Raymond

Biology and Chemistry

Biology 7D,E,F - 8A,B,D
Chemistry 7C,F - 8A,F

Friday 9:40 am " 10:30 am

Gebara  Joumana

Chemistry Coordinator

7D - 8D - 9A,B,C

Thursday 11:40 am " 12:30 pm

Ghazal Norma

Christian Education

7 A,B,C,D,E,F
8 A,B,C,D,E,F (Parallel to Mrs. Rolande)

Wednesday 10:50 am " 11:40 am

Haddad  Maria

Arabic
Coordinator

7 A -  9 B

Thursday 11:40 am " 12:30 pm

Hajal Sandra

French

8 B,E - 9 A,C + 4 Sections Oral 7 E,F - 8 C,D

Monday 1:10 pm " 2:00 pm

Halal Ange

Math

7 A,B - 8 C,E,F

Friday 9:00 am " 9:30 am

Helou  Reine

Social Studies

Hist. 7 A,B,C - 8 C,D
Geo. 7 D,E - 8 B,F
Civ. 7 A,E,F - 8 C,E,F

Thursday 2:00 pm " 2:50 pm

Jalkh Joanna

Physics and
Chemistry

Physics 7A,E - 8B,E - 9A,C,D
Chemistry  8C - 9D

Tuesday 12:30 pm " 1:10 pm

Kassis Nadine

Math Coordinator

7 D,F - 8 B - 9 A,C

Wednesday 10:50 am " 11:40 am

Kettaneh  Hana

Geography & Civics
Coordinator H/C/G

Geo. 7 A - 8 D,E - 9 B,D
Civ. 7 B - 8 A - 9 C

Monday 9:40 am " 10:30 am

Kfoury Rania

Social Studies

Hist. 7 D,E,F - 8 A,B,E,F - 9 C,E,F
Geo. 9 E,F
Civ. 9 A,B,D

Wednesday 11:40 am " 12:30 pm

Khairallah  Pascale

Biology & Chemistry -
Biology Coordinator 

Biology  7A - 8C - 9A,C,D
Chemistry  9E,F

Friday 8:00 am " 8:50 am

Kharrat  Manal

Biology & Chemistry

Bio. 7B,C - 8E,F - 9B,E,F
Chem. 7E

Monday 11:40 am " 12:30 pm

Khoury Manale

French

7 A,C,F - 8 C + 3 Sections Oral - 7 B,D -  8 B

Friday 11:40 am " 12:30 pm

Khoury Roula

History

9A

Thursday 9:40 am " 10:30 am

Matta  Laudy

French
MS Coordinator

9 D,E +1 Section Oral Grade
7 C

Wednesday 9:40 am " 10:30 am

Mookan Menaga

Computer

7 A,B,C,D,E,F - 8 A,B,C,D,E,F

Friday 11:40 am " 12:30 pm

Morcos Eliane

Arabic

8 B,E

Friday 11:40 am " 12:30 pm

Morcos
 Melvina

Arabic

9 D,E,F

Wednesday 8:50 am " 9:40 am

Nakouzi  Samar

French

8 D,F + 1 Section Orale Grade
8A

Wednesday 12:30 pm " 1:10 pm

Rizk  Roula

Art

7 A,B,C,D,E,F - 8 A,B,C,D,E,F -
9 A,B,C,D,E,F

Thursday 8:00 am " 8:50 am

Sahyouni Jocelyne

Arabic

7 C,D - 8 F

Thursday 11:40 am " 12:30 pm

Salameh Rolande

Christian Education

7 A,B,C,D,E,F
8 A,B,C,D,E,F (Parallel to Mrs. Norma)

Thursday 10:30 am " 11:00 am

Sassine Joseph

Theater

7 A,B,C,D,E,F - 8 A,B,C,D,E,F - 9 A,B,C,D,E,F

Thursday 8:50 am " 9:40 am

Sawaya  Nada

Math Teacher
+ Assistant Principal

9 B,D

Thursday 10:50 am " 11:40 am

Selwan  Jihad

Music
Coordinator

7 A,B,C,D,E,F - 8 A,B,C,D,E,F - 9 A,B,C,D,E,F

Thursday 10:50 am " 11:40 am

Taouk Rabih

Arabic

8C

Friday 8:00 am " 8:50 am

Tchangoulian Vartoug

English

7 A - 8 B,E

Tuesday 11:40 am " 12:30 pm

Yaacoub Dahlia

Physics

Phy. 7D- 8A - 9E,F
Physics Coordinator

Thursday 2:00 pm " 2:30 pm

Zaidan Fr. Mansour

Christian Education Teacher + Pastoral Office

9 A,B,C,D,E,F  

Thursday 8:50 am " 9:40 am

Zoghbi Christel

Physics

Phy. 9B

Tuesday 12:30 pm " 1:00 pm

Zoghbi Christina

English

7 B,C - 8 A

Monday 9:40 am " 10:30 am

 

Supervisors

Name

Classes

Mrs. Yvette Makhlouf

G7

Mr. Jack Khoury

G7

Mrs. Antoinette Amine

G8

Mr. Antoine Chouchani

G8

Mrs. Zeina Riachi

G9

Mr. Jean Chehwan

G9