Staff Members

  UE Staff Members 2021-2022

School Rector

Msgr. Chady Bou Habib

Principal

Mrs. Chantal Aoude

Chaplain

Fr. André Chucri

Secretaries

Mrs. Roula Abou Sader

Mrs. Nada   Ayache

Mrs. Mireille Eid

Nurse

Mrs. Hyam  Nassif

CE Animator

Mrs. Maria Abdel Nour

Psychologist

Mrs. Carla Hage

Science Lab. Assistant

Mrs. Rihab Ayoub

Librarian

Mrs. Mirna Hage

Decoration

Mrs. Roula Rizk

 

Teachers / Staff

Name

Subjects

Classes

Office Hours

Mrs. Abboud Roula

French

G4 (E)

G5 (D)

G6 (A,B)

Tuesday 10:50 => 11:40

Mrs. Abi Karam Layal

Christian Education 

G4 (A,B,C,D,E,F,G)

Thursday 8:50 => 9:40

Mrs. Abi Karam Liliane

Math

G4 (D)

G5 (F)

G6 (A,B)

Friday 11:40 => 12:30

Miss Abou Nader Clara

French

G4 (C,F,G)

G5 (C)

Tuesday 9:40 => 10:30

Mr. Alam Elias 

Music

G4 (A,B,C,D,E,F,G)

G5 (A,B,C,D,E,F)

G6 (E,F)

Friday 8:50 => 9:40

Mrs. Aoun Katia

English

G5 (C)

G6 (A,B)

Friday 11:40 => 12:30

Miss Assaf Tania

Arabic

G4 (E,F)

G5 (C)

Monday 11:40 => 12:30

Miss Boyadjian Lena

Art

G4 (A,B,C,D,E,F,G)

G5 (A,B,C,D,E,F)

G6 (A,B,C,D,E,F)

Thursday 8:50 => 9:40

Mrs. Chaïban Roula

Math

G4 (C,F,G)

Wednesday 9:40 => 10:30

Mrs. Chehab Anna Maria

French

G4 (A,B,D)

G5 (E)

Friday 10:50 => 11:40

Mrs. Fayad Petra

English

G4 (A,B)

G6 (D)

Friday 13:10 => 14:00

Miss Frensaoui Takla  

Social Studies

G4 (A,B,C,D,E,F,G)

G5 (A,B,C,D,E,F)

G6 (A,B,C,D,E,F)

Thursday 10:50 => 11:40

Mrs. Gemayel Sandra

Math

G5 (A,B)

G6 (E,F)

Monday 10:50 => 11:40

Mrs. Geryess Sawsan

English

G5 (D,E)

G6 (E)

Wednesday 9:40 => 10:30

Mr. Ghazarian Zohrab

Science

G4 (E,F,G)

G6 (A,B,C)

Friday 11:40 => 12:30

Mrs. Hakim Rima  

Arabic 

G4 (G)

G6 (E,F)

Tuesday 8:50 => 9:40

Mrs. Hanna Nataly   

English

G4 (D)

G5 (F)

G6 (F)

Wednesday 9:40 => 10:30

Mrs. Karam Fadia   

English

G4 (G)

G5 (A)

G6 (C)

Friday 11:40 => 12:30

Mrs. Kayal Rita  

French

G5 (A,B,F)

G6 (D)

Tuesday 10:50 => 11:40

Mr. Khalil Jean

Math

G5 (C,D)

G6 (C,D)

Friday 10:50 => 11:40

Mrs. Krayem Rita   

Arabic

G4 (A,B)

G6 (A)

Wednesday 9:40 => 10:30

Mr. Lattouf Rodrigue

Physical Education

G5 (D,E,F)

G6 (A,B,C,D,E,F)

Tuesday 9:40 => 10:30

Fr. Lattouf Toni

Christian Education 

G6 (A,B,C,D,E,F)

Tuesday 9:40 => 10:30

Mrs. Maftoum Sara  

Science

G4 (A,B,C)

G5 (D)

G6 (E,F)

Wednesday 10:50 => 11:40

Mrs. Maksoud Nathalie     

Computer

G4 (A,B,C,D,E,F,G)

G5 (A,B,C,D,E,F)

G6 (A,B,C,D,E,F)

Thursday 10:50 => 11:40

Mr. Morcos Ayman

Physical Education

G4 (A,B,C,D,E,F,G)

G5 (A,B,C)

Friday 9:40 => 10:30

Mrs. Moussaly Remy

Theater

G4 (A,B,C,D,E,F,G)

G5 (A,B,C,D,E,F)

Wednesday 10:50 => 11:40

Mrs. Nacouzi Nancy

Science

G4 (D)

G5 (A,B,C)

G6 (D)

Thursday 8:50 => 9:40

Mrs. Nacouzi Samar  

French

G6 (E,F)

Friday 8:50 => 9:40

Miss Nehmé Elsy

Science

G5 (E,F)

Thursday 10:50 => 11:40

Mrs. Oknayan Leonora  

English

G4 (C,E,F)

G5 (B)

Wednesday 10:50 => 11:40

Mrs. Rammouz Siham   

Arabic

G5 (A)

G6 (C)

Tuesday 10:50 => 11:40

Mrs. Rouhana Hoda   

Arabic

G5 (F)

G6 (D)

Tuesday 10:50 => 11:40

Mrs. Sakr Lina    

Arabic

G4 (C,D)

G5 (B)

Monday 11:40 => 12:30

Miss Salameh Laudy

Arabic 

G5 (D,E)

G6 (B)

Monday 13:10 => 14:00

Mrs. Salhani Layal  

Civics

G4 (A,B,C,D,E,F,G)

G5 (A,B,C,D,E,F)

G6 (A,B,C,D,E,F)

Friday 9:40 => 10:30

Mr. Sassine Joseph

Theater

G6 (A,B,C,D,E,F)

Thursday 10:50 => 11:40

Mrs. Sayegh Raghid

French

G6 (C)

Friday 8:50 => 9:40

Mr. Selwan Jihad

Music

G6 (A,B,C,D)

Thursday 10:50 => 11:40

Mrs. Yabroudi Cynthia  

Math

G4 (A,B,E)

G5 (E)

Friday 11:40 => 12:30

Br. Youssef Jules

Christian Education 

G5 (A,B,C,D,E,F)

Tuesday 9:40 => 10:30

 

Supervisors

Name

Classes

Mrs. Abi Abdallah Eliane    

G6

Mr. Abi Nakhoul Joseph

G5

Mr. Daou Thaddy

G6

Mrs. Estéphan Marie-Claire   

G4

Mr. Fayad Kari

G4 

Mr. Kanaan Abdo

G4

Mr. Makhlouf Robert

G5